Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


FAQ

Aký je rozdiel medzi destilovanou, demineralizovanou a deionizovanou vodou?

Destilovaná, demineralizovaná aj deionizovaná voda sú rôzne typy vysoko-čistej vody, vyrábané  pomocou rôznych procesov. Destilácia, demineralizácia a deionizácia vody označujú spôsob výroby vysoko-čistej vody, zbavenej akýchkoľvek nečistôt.

Čistota vody sa stanovuje hlavne podľa jej vodivosti, alebo merného odporu. Čím je voda čistejšia, tým má nižšiu vodivosť a vyšší merný odpor. Dokonale čistá voda, zbavená akýchkoľvek nečistôt, je úplne nevodivá, a teda má nekonečný odpor. K takejto ideálnej čistote vody sa snažíme priblížiť očistením bežnej vody pomocou procesov destilácie, demineralizácia alebo deionizácie.

 

Destilovaná voda sa vyrába tak, že sa voda zahreje na bod varu, aby vznikla vodná para. Para sa odvádza a zhromažďuje v samostatnej nádobe. Následne sa ochladzuje a zmení sa späť na kvapalinu, destilovanú vodu. Nakoľko vo vode rozpustené nečistoty (minerály, organické látky) sa pri teplote varu vody neodparujú, ostávajú koncentrované v pôvodnej nádobe. Destilovaná voda je takýmto spôsobom očistená od väčšiny nečistôt.

Špecifikácia destilovanej vody:
za normálného tlaku 101 kPa má teplotu topenia 0°C a teplotu varu 100°C. Najväčšiu hustotu 1000 g/L má pri 3,98 °C. Reakcia destilovanej vody je neutrálna pH=7. Vodivosť destilovanej vody je nižšia ako 11 μS/cm a celkové množstvo rozpustených pevných látok musí byť pod 10 mg/L (TDS<10mg/L).

 

Demineralizovaná voda sa vyrába pretláčaním vody cez extrémne jemné molekulárne membrány. Tento proces čistenia vody sa často nazýva aj reverzná osmóza, nakoľko využíva pri čistení vody obrátenie prírodzeného procesu osmózy. Základom je ultra-jemná polopriepustná membrána, cez ktorú môže prejsť len molekula vody. Pomocou tlaku sa voda pretlačí cez polopriepustnú molekulárnu membránu kde získame extrémne čistú demineralizovanú vodu - permeát. Nakoľko je molekula vody jedna z najmenších, všetky ostatné látky ostávajú na druhej strane membrány, a sú spolu s oplachovou vodou odvedené do odpadu - koncentrát.

Deionizovaná voda sa vyrába pomocou iónovej výmeny pretečením cez lôžko ióno-výmennej živice.

Oba druhy vôd sú v súlade s medzinárodnými štandardmi kvality.

Demineralizácia a deionizácia vody je lacnejší spôsob výroby ultra-čstej vody ako destilácia. Demineralizovanú alebo deionizovanú vodu možno použiť pre väčšinu rovnakých účelov, ako vodu destilovanú.